top of page

Yürü-Koş Tekniği İle Koşucu Olunur mu?

Eğer uzun zamandır aktif bir spor yaşantınız yoksa yaşınız, kilonuz, sağlık durumunuz ne olursa olsun önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

1607761070251.jpg

Özellikle yeni başlayanlar için koşudan önce yürüyüş çok etkilidir. Eğer uzun zamandır aktif bir spor yaşantınız yoksa yaşınız, kilonuz, sağlık durumunuz ne olursa olsun önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Koşunun temeline baktığınızda hareketin yürüyüşten çok bir farkı olmadığını görürsünüz, bu yüzden koşmadan önce yürümeniz kondisyonunuzu artırmanız için etkilidir. Kardiyo seviyenizi iyileştirmek kondisyonunuzun gelişmesinde önemli rol oynar. Bunun yanında tendonları, kemikleri ve kas dokularını geliştirerek en önemlisi de yeni başlayan bir sporcunun sakatlık riskini ve zihinsel tükenmeyi azaltmasına olanak tanır.

Sabırlı olun ve gelişme sürecinin keyfini çıkarın. Kondisyon süreci beklediğinizden uzun sürebilir ama tutarlı bir çalışma süreci geçirirseniz meyvelerini alacaksınız. Unutmayın, bu zaman alan bir süreçtir. Kondisyonumuzu bir gecede alamayacağımız gibi bir gecede de kazanamayız.

Yürü-koş tekniği sizi uzun süreli koşmaya, yani yeni bir rutine sokar. Kondisyonunuz arttıkça yürüme aralıklarınızı azaltmaya başlayabilirsiniz. Örneğin yürüyüş sürenizi 15 saniyelik artışlarla azaltırken koşu sürenizi yine 15 saniyelik artışlarla artırmaktır. Kondisyonunuz geliştikçe bu süreleri artırabilirsiniz. Bu tekniği kullanmaktaki amacınız vücudunuzu koşuya adapte etmenin bir yolunu bulmaktır.

Yürü-koş tekniğindeki rutininizi eğlenceli ve zorlayıcı, ama aynı zamanda gerçekçi yapın. Size uygun antrenman planıyla başlamak, uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: Can I Try a Walk-Run Method and Still Be a Runner? | Runner's World

bottom of page