top of page

6Hafta5K

Sadece 6 haftada doğru antrenman programını uygulayarak 5 km. koşmak istemez misiniz?

Yeni başlayan koşucular için 5K mesafesi çoğu zaman en ideal ve ulaşılabilir bir hedef olmuştur. Tamamen spora yeni başlayanlar, ya da koşu sporuna başlamak isteyenler için 5 kilometre koşmak, muhtemelen çoğu kişinin en rahatlıkla yapabileceği bir mesafedir. Hatta bu spora tutkuyla bağlanan herkesin ilk adımı 5000 metreyi arşınlayarak başlamıştır. Peki koşmak için nereden, nasıl başlanmalı?

Instragram hesabından paylaşmış olduğumuz 6HAFTA5K programı oldukça ilgi gördü. Öncelikle bunun için bin teşekkür! Aşağıdan da programın görsel halini inceleyebilirsiniz.

Peki nedir bu 6Hafta5K programı?

Programların şiddeti ve türü kişiden kişiye değişir. Bunu etkileyen birçok faktör vardır. Ama "yeni başlayanlar için" diye bir genelleme yaparsak bu programın esas ve en birincil amacı hiç başlamamış birinin koşuya alışkanlık kazanmak, 6 hafta sonunda durmadan 5 km. koşması için takip edebileceği bir programdır. İkinci hafta dışında sadece 3 gün ayırmanız gereken, koşu-yürüyüş kombinasyonları içeren kısa intervallerden oluşan en basit seviyedeki bir programdır. Ölçülerinde mesafe yerine süre kullanıldı ki koşmak isteyen kişi eline en basit bir kronometre alıp koşabilsin.

Program boyunca uyulması gereken 3 önemli kural

1) Koşarken vücudunuzu dinleyin! Nefes nefese kalmaktan kaçının, nabzınız çok yükselmesin. 

2) Koşulara başlamadan ve bitirdikten sonra mutlaka 5'er dakika yürüyün. Bu vücudunuzu önce koşuya ısındırıp sonra da soğuması için önemli. 

18-2-19-5525.jpg

3) Her antrenman sonrası açma-germe yapmayı unutmayın. Antrenman sonrası kaslarınızdaki yorgunluğu alacaktır.

Dileriz ki bu program koşuya başlamak için birçok okuyucumuza bir motivasyon kaynağı olur. Hep hedeflerden bahsediyoruz, burada da ilk hedefiniz 6 hafta sonra durmadan 5 kilometre koşmak olsun. 

bottom of page