top of page

Yeni Başlayan Koşucular İçin Koşu Rehberi

Koşuya başlamak için sadece bir kaç adıma ihtiyacınız var.

Etrafımızdaki birçok birey, koşmanın sıkıcı bir spor olduğunu söyler. Ancak alışkanlık haline getirildiği taktirde hem eğlenceli, hem fiziksel hem de zihinsel olarak sayısız etkisi vardır.

Eğer yollarda, sokaklarda, parklarda koşucular görüyor, yapmak istiyor ve zihniniz sizi engelliyorsa yapmanız gereken ilk adımı atmaktır. Zor olacaktır, ama buna değecektir. Koşu, fiziksel olarak kilo vermek için etkili bir kardiyo şeklidir; aynı zamanda birçok araştırma da stresi ve depresyonu büyük ölçüde azalttığını kanıtlamıştır.

Eğer hiç koşma alışkanlığınız yoksa başlamak için kendinize büyük hedefler koymayın. Aksi taktirde motivasyonunuzu hızlı kaybeder, erken pes edersiniz. Önünüzdeki hedeflere ulaşmak sizi daha da motive edecektir. Bu yüzden yeni başlayanlar için 6Hafta5K programına bakabilir, ilk hedefiniz olarak 6. hafta sonunda durmadan 5K koşmayı hedefleyebilirsiniz.

Son olarak küçük bir tavsiye, etrafınızdaki kişileri görmezden gelin, koşu hızınızı ya da mesafenizi diğer koşan kişilerde karşılaştırmayın ve kendi hedefinize odaklanın.

Not: Eğer uzun zamandır aktif bir spor yaşantınız yoksa doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir.

bottom of page