top of page

Yeni Başlayan Koşucular İçin 5 İpucu

Bu tüyolarla zihninizde sizi engelleyen düşüncelerden kurtulacaksınız.

1607762911636.jpg

Limasol Yarı Maratonu. 2018

#1 Harekete Geç

Henüz koşmaya başlamadıysanız veya koşuya başlamak için günlerdir bir başlangıç noktası arıyorsanız sadece harekete geçmelisiniz. İlk adımda önemli olan ne kadar hızlı koştuğun ya da ne kadar uzun mesafe gidebildiğiniz değil, sadece başlamak için göstereceğiniz cesarettir. Kendinizi iyi hissedeceğiniz bir tempoda belki on dakika koşabileceksiniz, belki daha iyi bir spor geçmişiniz varsa yirmi dakika… Esas yapmanız gereken şu; bir çift koşu ayakkabısı giyip dışarıya çıkmak, gerisi gelecektir.

#2 Yavaş İlerle

Altın kural: Toplam haftalık mesafenizi bir önceki haftakinden yüzde 10’dan fazla artırmayın. Örneğin, eğer ilk haftaki toplam 10 kilometre koşmuşsanız, bir sonraki hafta 11 kilometreden fazla koşmayın. Bazı günler kendinizi daha iyi ve daha hızlı koşabilecek durumda hissedeceksiniz. Dikkate almamanız taktirde bu size koşudan soğumaya, daha da kötüsü sakatlık veya yaralanmalara yol açabilir. İlk başladığınız zaman amacınız koşudan keyif almak olsun.

#3 Yürü-Koş Tekniği

Bir seferde uzun uzun koşmayı denemek yerine yürüyüş-koşu tekniğini kullanın. Esas amaç bir temel oluşturup vücudu koşuya hazırlamaktır. Koşulara başlamadan ve bitirdikten sonra mutlaka beşer dakika yürüyüş yapın.

İlgili Yazı

18-2-19-5525.jpg

Koşarken maksimum efora ulaşmaya çalışmayın, basit bir şekilde söylersek bu, sohbet edebileceğiz eforda egzersiz yapma anlamına geliyor. Yürü-koş tekniği, önceden belirlenmiş bir süre boyunca koşup yürüyerek nabzınızı düşürmeyi ve bunu tekrarlamayı içerir. Yürüyüşün amacı beden ve zihin üzerindeki stresi azaltmaktır.

#4 Yeni Yerler Keşfedin

Koşarak arabayla veya herhangi taşıtla giremeyeceğiniz yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Daha önce gitmediğiniz yerleri keşfe. Şehrinizde görmediğiniz yerlerden geçebilir, orman yollarını, yeni parkurları keşfedip hiç görmediğiniz yerlerde keşifler yapabilirsiniz.  İster asfaltta, isterseniz de patika yollarında koşarken yeni yerleri arşınlayarak keşfetmenin tarifi yoktur.

#5 Hevesiniz Kırılmasın

Yorgunluğun sizi yıprattığı anlarda, bir adım daha atmak istemediğiniz durumda gerçekten ilk başta neden koşmak istediğinizi düşünün. Amacınız açık havada kendinizde yarım saat vakit geçirmek mi? Zihinsel ve fiziksel olarak güçlenmek mi? Yoksa sadece kardiyo amaçlı ter atmak mı? Her ne ise onu düşünün ve devam etmek için motivasyonunuzu kaybetmeyin.

 

Unutmayın, herkesin koşmak istemediği günler olur, bunu tek bir koşuya bağlamayın. Bazı günler gerçekten çok kötü hissedeceksin. Bazı günler de harika. Unutmayın, başarı bir günle değil, hepsinin bir araya getirilmesiyle belirlenir.

bottom of page